Dookoła Afryki  14.08 - 9.09.2018
ETAP 6
Arusha (Tanzania) - Addis Abeba (Etiopia)
4 tygodnie: 27 dni    3 tyś. km.
Skład max: 9 osób.

Podróż przez wschodnią Afrykę. Afrykę Parków Narodowych, jezior,  afrykańskich plemion. Ten etap powiedzie nas od Arushy w Tanzanii, poprzez jej parki, na granicę z Kenią. W Keni pojedziemy nad Jezioro Wiktorii, odwiedzimy kilka mniejszych i większych parków, jezior, stolicę Nairobi, postaramy się wejść na największą górę Kenii - Mt. Kenia. W Etiopii wjedziemy do Kraju Mursi, Hamerów, Tsemay, Erbore. Rejon dzikiej, niedostępnej przyrody. Pora sucha. Korzystamy z miejscowych przewodników. Podczas tego etapu skupiamy się na ciekawszych miejscach, wybieramy bogatsze w zwierzęta i krajobrazy parki.

Plan wyprawy:                                         
1. Tanzania (14.08.2018) Spotykamy się w Arusha. Dzień odpoczynku, Czas wony. Nocleg - hotel.

2. Tanzania (15.08) Jedziemy do Parku - Manyara National. Niewielkiego  parku usytuowanego wzdłuż zachodniego brzegu jeziora Manyara, między jeziorem a zboczami Rowu Afrykańskiego. Liczne gatunki ptaków, hipopotamy, żyrafy, guźce, pawiany i słonie. Nocleg na campingu.

3. Tanzania (16.08) Ngorongoro Conservation Area - Krater - kaldera wygasłego wulkanu. wchodzącego w skład krajobrazowo-zwierzęcego Rezerwatu Ngorongoro, wpisanego na liście UNESCO.  Nocleg - camping.

4 i 5. Tanzania (17 i 18.08) Serengeti National Park - płaska równinę porośniętą sawanną, z pojedynczymi wzgórzami i kępami drzew akacjowych. Słynie z migrujących milionowych stad: antylop, gazeli, bawołów, żyraf, słonii, są tu również: krokodyle, lwy, lamparty. Nocleg w parku.

6. Tanzania/Kenia (19.08)  Jedziemy na granicę z Kenią w Isibania. Przekraczamy granicę. Śpimy w hotelu.

7. Kenia (20.08)  Jezioro Wiktorii - Wioska rybacka Dunga, plaża. Nocleg na campingu.

8. Kenia (21.08) Mfangano Island - poranna wycieczka łodzą na wyspę z malowidłami naskalnymi, Impala Park - sierociniec zwierzęcy. Odpoczynek i nocleg nad jeziorem.

9. Kenia (22.08) Kakamega National Park - jedyny pozostały las deszczowy Kenii, flora i fauna parku. Nocleg w drodze nad Jezioro Bogoria.

10. Kenia (23.08)  Jezioro Bogoria - parujące gorące źródła, antylopy judu i spokojny kemping, piękna, słodkowodna oaza w wysuszonej północnej części Rowu. Hipopotamy, krokodyle. Odpoczynek.

11. Kenia (24.08) Nukuru Park - Oaza/Park dla 450 gatunków ptaków. Spotkać można tam też: lwy, lamparty, hieny, różne gatunki antylop, gazele  oraz nosorożca białego i czarnego. Noc na campingu przy parku.

12. Kenia (25.08) Całodzienna podróż do Parku Maasai Mara. Nocleg przed parkiem.

13 i 14. Kenia (26 i 27.08) Dwa dni w parku. Jeśli do tej pory bedziemy mieli niedosyt oglądania świata zwierzęcego Tanzanii i Kenii skorzystamy z safari po parku. W innym razie wykorzystamy ten czas na dodatkowe propozycje uczestników wyprawy.

15. Kenia (28.08) Przejazd do Nairobi - czas wolny na zwiedzanie stolicy, np. Muzeum Narodowego z ekspozycją początków rodzaju ludzkiego. Nocleg w hotelu.

16. Kenia (29.08) Jedziemy do Parku Narodowego Mt. Kenia. Odpoczynek i nocleg w hotelu.

17,18 i 19. Kenia (30.08, 31.08 i 1.09) Treking po parku lub dla chętnych wejście na Mt. Kenia. Nocleg w parku.

20. Kenia (2.09) Droga do granicy Kenia - Etiopia. Nocleg na campingu w Morsabit.

21. Kenia/Etiopia (3.09) Przekraczamy granicę i jedziemy do Omo/Mago National Park. Nocleg po drodze.

22, 23 i 24. Etiopia (4,5 i 6.09) Wizyta w parku. Jinka - Targ i ludzie Mursi, Hamerów, Tsemay i Erbore. Koszmarne, pyliste drogi, fantastyczne pejzaże. Nocleg u miejscowych.

25. Etiopia (7.09) Wracamy do cywilizacji jadąc do Addis Abeby.

26. Etiopia (8.09) Addis Abeba - odpoczynek i czas wolny na zwiedzanie np. Mercato - wielki bazar, Dwie Katolickie Katedry, Lucy - odlew hominida. Nocleg w hotelu.

27. Etiopia (9.09) Transfer na lotnisko.
Etap 6 Arusha (Tanzania) - Kenia - Addis Abeba (Etiopia)
Koszty: 2000 PLN + ok. 1100 $

Zadatek: 2000 zł. obejmuje:
* bus, przygotowanie i wyposażenie,
* ubezpieczenie turystyczne,

Składkowe: ok. 1100 $. Składamy się na wszystkie wspólne wydatki tj.:
* paliwo, opłaty drogowe i graniczne, noclegi, dokupywane jedzenie, wspólne korzystanie z atrakcji turystycznych (wszystkie parki z programu), ewentualnych napraw samochodu, itp.
Wysokość składowego uzależnione jest od ilosci uczestników wyprawy(składających się).

Zadatek oraz składkowe nie obejmują:
* indywidualne korzystanie z lokalnej gastronomii
* prezentów, pamiątek
* indywidualnych zachcianek, używek
* biletu lotniczego (dolot/odlot)
* wiz: Tanzania, Kenia, Etiopia - ok. 150 $

Przykładowe ceny lotów: (na dwa miesiące przed lotem)
Warszawa - Dar es Salaam ok. 1700 PLN
Addis Abeba - Warszawa ok. 1200 PLN

Wyjazd jest planowany na kilka miesięcy przed realizacją wyprawy, dlatego koszty płacone na miejscu i trasa przez Afrykę mogą ulec nieznacznej zmianie - realia afrykańskie. O wszystkich zmianach uczestnicy będa informowani na bieżąco.
Zdrowie (szczepienia i malaria):
Jadąc do Kenii i Tanzanii należy przygotować się przede wszystkim od strony szczepień. Przy przekraczaniu granicy lądowej jest wymagana żółta ksiązeczka - szczepionka przeciwko żółtej febrze. Zalecane są szczepienia na: tężec, błonica, polio, WZW A+B, żółta febra, dunga. Występuje zagrożenie zachorowania na malarie. Zalecane szczepienia można znaleźć pod linkiem:
http://www.medycynatropikalna.pl/kontynent/afryka
Ubezpieczamy każdego uczestnika w podstawowym zakresie KL + NNW.
Zalecamy dokupienie ubezpieczenia na wypadek przewlekłych chorób, ubezpieczenie bagażu, OC, rezygnacji z udziału w imprezie turystycznej - ubezpieczenia wg. uznania.

Wizy:
Wizy do kupienia na granicy/lotnisku.


Pomagamy przy:
wykupywaniu dodatkowego ubezpieczenia,
rezerwacji  biletów lotniczych,
formalnościach wizowych i granicznych.

Dokładniej o przygotowaniach pod linkiem http://www.tripafryka.eu/przygotowania.html


Noclegi:
głównie w hotelach klasy turystycznej i na campingach w namiotach.
Posiadamy całe wyposażenie kempingowe.
Link do pełnej listy wyposażenia samochodu tutaj.

Wyżywienie :
Wyżywienie kupujemy na targowiskach, supermarketach i przyrządzamy higienicznie na własnej kuchni, co czyni je bezpiecznym - zdrowym dla wszystkich uczestników. Jemy także w restauracjach smakując regionalnych potraw.
Śniadanie to szwedzki stół + gorące napoje (kawa i herbata).
Lancz to odpoczynek w podróży (ok. południa) połączony z przekąską między posiłkami.
Głównie wtedy korzystamy z regionalnej kuchni.
Obiadokolacja. Przyrządzamy ją i jemy na miejscu noclegowym. To ciepły posiłek + sałatki + kawa lub herbata. Butelkowana schłodzona woda mineralna jest ciągle dostępna.

Pogoda:
W Tanzanii i Kenii najniższe temperatury są w lipcu i sierpniu.  Wielka pora sucha zaczyna się w czerwcu, a kończy we wrześniu.


Uwagi:
Cały etap jest tak rozplanowany, aby zobaczyć jak najwięcej, będzie to wymagało od uczestników przejechania dużej ilości kilometrów. Samochód jest tak przygotowany, aby podróż była możliwie komfortowa, mamy nadzieję, że krajobrazy także urozmaicą odcinki, które musimy przejechać między poszczególnymi atrakcjami. Noclegi zaplanowaliśmy w tanich hotelach (hostelach) i campingach. Miejsca te gwarantują dostęp do prysznica, ale często są to pokoje wieloosobowe.
Będziemy korzystać z miejscowego wyżywienia, bardzo smacznego i zróżnicowanego, jednak mogącego u niejednej osoby wywołać dolegliwości układu pokarmowego, prosimy o tym pamiętać przy zakupie lekarstw do indywidualnej apteczki.
Nasza wyprawa to podróżowanie specjalnym przygotowanym samochodem, ale jak każdy samochód i nasz może ulec awarii. Dlatego prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość. Jest to po prostu wpisane w charakter wyjazdu.


TANZANIA -  Zjednoczona Republika Tanzanii - państwo we wschodniej Afryce powstałe z połączenia dawnych kolonii brytyjskich: Tanganiki (do I wojny światowej niemieckiej) oraz brytyjskiego Zanzibaru. Oficjalną stolicą Tanzanii jest Dodoma, do 1981 roku było nią Dar es Salaam. Większą część powierzchni Tanzanii zajmuje rozległy płaskowyż Unyamwezi (wys. 900-1500 m n.p.m.), rozcięty rowami tektonicznymi, należącymi do systemu Wielkich Rowów Afrykańskich. Środkową część kraju przecina z południa na północ Wielki Rów Wschodni, wzdłuż zachodniej granicy biegnie Wielki Rów Zachodni. W obrębie rowów wznoszą się wysokie masywy górskie, przeważnie wulkany: Kilimandżaro (5895 m n.p.m., najwyższy w Afryce) i Meru (4565 m n.p.m.).
W północno-zachodniej części kraju, na pograniczu tanzańsko-ugandyjsko-kenijskim, znajduje się Jezioro Wiktorii. Ma powierzchnię 68,8 tys. km², co sprawia, że jest to największe jezioro Afryki, największe tropikalne jezioro świata, drugie jezioro słodkowodne świata, trzecie pod względem powierzchni i ósme pod względem objętości na świecie. Wzdłuż zachodniej granicy z Demokratyczną Republiką Konga rozciąga się Jezioro Tanganika. Oba jeziora zaliczane są do Wielkich Jezior Afrykańskich. Największa rzeka Tanzanii to Rufidżi.

KENIA: Stolica : Nairobi, język :  suahili, angielski, waluta: szyling kenijski, ludność : 47 mln, powierzchnia : 580 367 km2. Główna religią jest protestantyzm - 63%. Najwyższym szczytem jest Kenia, 5199 m n.p.m. Najdłuższą rzeką jest Tana 708 km. Motto kraju - „Pracujmy razem”. W Kenii nie pije się zimnych napojów. Jedynie gorące lub w temperaturze pokojowej. Praktycznie brak jest klasy średniej. Większość ludzi jest albo bardzo bogatych, albo bardzo biednych. W dużych miastach ludzie mieszkają w nowoczesnych budynkach i apartamentach. W bardziej odległych miejscach przeważają budowle z trzciny i wyschniętego błota. Przez kraj ten przechodzi równik. W rezerwacie Samburu można spotkać wszystkie gatunki kotów afrykańskich. Koobi Fora jest miejscem narodzin ludzkości. W latach osiemdziesiątych znaleziono tam czaszkę „człowieka wyprostowanego”, której wiek szacuje się na 1,6 miliona lat.
TRIPARYKA
o nas, misja
dół panorama
© tripafryka.eu     2017
PLAN WYPRAWY
szczegóły trasy
PRZYGOTOWANIA
dokumenty, zdrowie
ATRAKCJE
opisy miejsc
AKTUALNOŚCI
zadaj pytanie, relacja
dół panorama
ZGŁOSZENIE:

# ZBIERAMY SKŁAD POPRZEZ FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY
# KOLEJNOŚĆ ZGŁOSZEN  DECYDUJE
# SPOTKANIE ORGANIZACYJNE
# PRZYGOTOWANIE DO WYPRAWY I WYJAZD
KONTAKT:
email:
tripafryka@gmail.com

telefon kontaktowy:
+48 607409431
+48 607409631

formularz zgłoszeniowy
Dokładny opis miejsc do zobaczenia pod linkiem...
Koszty:
2000 PLN
+ ok. 1100 $
Etap 6 Arusha (Tanzania) - Kenia - Addis Abeba (Etiopia)