Dookoła Afryki  9.09.2018 - 7.10.2018
ETAP 7
Addis Abeba (Etiopia) - Sudan - Kair (Egipt)
4 tygodnie: 29 dni      6 tyś. km.
Skład max: 9 osób.

Ruszamy z Addis Abeby - stolicy Etiopii. Jedziemy daleko na wschód do krainy Harar, gdzie zobaczymy: karminie hien, muzułmanskie targi, palarnie etiopskiej kawy, labirynt uliczek i niedaleką Valley of Marvels. Odwiedzimy w Etiopii: Park Awash, kościoły Lalibela, Park Narodowy Gór Simien, kompleks pałacowy Fasil Ghebbi, Wodospady Nilu Błękitnego oraz najciekawsze miejsca nad jeziorem Tana. W Sudanie pojedziemy do koczowniczego ludu Kassali, zobaczymy Chartum, piramidy w Karima, Tombes - Old Dongola oraz inne napotkane atrakcje. W Egipcie do zobaczenia: świątynia Ramzesa - Abu Simbel, świątynie w Karnaku, płaskorzezby w Abydos, w okolice Dakhli, Pustynia Biała, Kair. Powrót samolotem lub promem z Port Said (istnieje też możliwość powrotu promem Hajfy w Izraelu po zobaczeniu Jordanii i Izraela).

Plan wyprawy:                                         
1. Etiopia (9.09.2018) Przelot z kraju do Addis Abeby lub kontynuacja poprzedniego etapu z Kenii.

2. Etiopia (10.09) Jedziemy do najdalej na wschód wysuniętego krańca Etiopii - krainy Harar oraz Doliny Marvels. Nocleg w drodze.

3 i 4. Etiopia (11 i 12.09) Dwa dni poświęcamy na zobaczenie starożytnego miasta Harar oraz osobliwości doliny, w której natura stworzyła przedziwne skalne rzeźby. Nocleg w hotelu.

5. Etiopia (13.09) Przejazd do Parku Awash. Nocleg przy parku.

6. Etiopia (14.09) Safari po parku. Droga Addis Abeba - Dire Dawa dzieli park na dwie części. Po jednej stronie sawanna, oryxy, rzeka Awash i wspaniałe wodospady, po drugiej wulkaniczna kamienna pustynia, góra Fantale Crater i gorące źródła Filoha Hot Spring. Biwak w Parku.

7. Etiopia (15.09) Droga do krainy Roha - świętego miejsca Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego. Nocleg w hotelu w Lalibela.

8. Etiopia (16.09) Dzień na zwiedzanie kościołów i okolicy. Do wyboru jedenaście wykutych w litej skale monumentalnych kościołów z XII i XIII w. Nocleg w Lalibelli.

9. Etiopia (17.09)  Męczący dzień jazdy przez etiopskie góry do miast północy Adwy i Aksum. Noc w hotelu.

10. Etiopia (18.09) Jedziemy w Góry Simien. Noc przy parku.

11. Etiopia (19.09) Treking po Parku Narodowym Gór Simien - płaskowyże rozdzielone przez doliny, iglice skalne, kozice ibex i jedyne na świecie trawożerne małpy - gelady.  Powrót do Simien Lodge na nocleg.

12. Etiopia (20.09) Droga nad jezioro Tana. Po drodze zatrzymujemy się w miasteczku jak z westernu - Debark. Nocleg w hotelu przy Fasil Ghebbi.

13. Etiopia (21.09) Zwiedzamy kompleks zamków w mieście Gonder w Etiopii, które w XVII i XVIII wieku pełniły funkcję rezydencji cesarzy Etiopii. Po południu kontynuujemy naszą podróz nad jezioro Tana.

14 i 15. Etiopia (22 i 23.09) Atrakcje Jeziora Tana i okolic: Debre libanos, klasztory na wyspach, klasztory na półwyspie Zege, miejsce skąd wypływa Nil Niebieski, miejsce karmienia pelikanów i budowy łodzi z papirusa, targi Bahar Dar, Wodospady Nilu Błękitnego.

16. Etiopia (24.09) Jedziemy nad granicę z Sudanem. Nocleg biwak.

17. Sudan (25.09) Granica Etiopia - Sudan i jedziemy do Kassali, gdzie żyje plemię Rashaida w namiotach z koziej skóry. Jest to koczowniczy lud, hodujący wielbłądy i kozy. Kobiety ukrywają twarze i zajmują się wykonywaniem biżuterii na sprzedaż. Nocleg biwak.

18. Sudan (26.09) Dzień wsród tubylców. Nocleg w Kassali.

19. Sudan (27.09) Dzień w drodze do stolicy Sudanu - Chartum. Nocleg w hotelu.

20. Sudan (28.09) Oglądamy Chortum i Omdurmanie: targi, Grób Mahdiego, Dom Kalifa, Rytuał Sufi. Nocleg w hotelu.

21. Sudan (29.09) Droga do Karimy. Sudan słynie z największej ilości piramid. Zwiedzamy je po drodze. Nocleg - biwak.

22. Sudan (30.09) Chrześcijanskie relikty w Sudanie -  Old Dongola w drodze nad Jeziora Nassera. Nocleg - biwak.

23. Sudan/Egipt (1.10.2018) Przekraczamy granicę z Egiptem. Prom przez jezioro.

24. Egipt (2.10) Swiątynia Ramzesa - monumentalne, wykute w skale świątynie Ramzesa II i Nefertari. Nocleg w hotelu.

25. Egipt (3.10) Przejazd do kopleksu świątyń w Karnaku. Nocleg w hotelu.

26. Egipt (4.10) Zwiedzamy płaskorzeźby w Abydos i Karnak. Nocleg w hotelu.

27 i 28. Egipt (5 i 6.10) Pustynia Biała, Oazy, formy skalne. Nocleg w oazach.

29. Egipt (7.10) KONIEC PODRÓŻY: Odlatujemy do kraju, lub odpływamy promem do Europy z Port Said, lub kontynuujemy podróż ze zwiedzaniem Jordanii i Izraela z powrotem promem z Hajfy.


Etap 7 Addis Abeba (Etiopia) - Sudan - Kair (Egipt)
Koszty: 2000 PLN + ok. 800 $

Zadatek: 2000 zł. obejmuje:
* bus, przygotowanie i wyposażenie,
* ubezpieczenie turystyczne,

Składkowe: ok. 800 $. Składamy się na wszystkie wspólne wydatki tj.:
* paliwo, opłaty drogowe i graniczne, noclegi, dokupywane jedzenie, wspólne korzystanie z atrakcji turystycznych (zgodnie z planem wyprawy), ewentualne naprawy samochodu, itp.
Wysokość składowego uzależnione jest od ilosci uczestników wyprawy(składających się).

Zadatek oraz składkowe nie obejmują:
* indywidualne korzystanie z lokalnej gastronomii
* prezentów, pamiątek
* indywidualnych zachcianek
* używek
* biletu lotniczego(dolot/odlot)

Przykładowe ceny lotów: (na dwa miesiące przed lotem)
Berlin - Addis Abeba ok. 1400 PLN
Kair - Berlin ok. 900 PLN

Wyjazd jest planowany na kilka miesięcy przed realizacją wyprawy, dlatego koszty płacone na miejscu i trasa przez Afrykę mogą ulec nieznacznej zmianie - realia afrykańskie.
Zdrowie (szczepienia i malaria):
W Etiopii konczy sie zagrożenie zachorowania na malarie. Zalecane szczepienia można znaleźć pod linkiem: http://www.medycynatropikalna.pl/kraj/etiopia/12
Ubezpieczamy każdego uczestnika w podstawowym zakresie KL + NNW.
Zalecamy dokupienie ubezpieczenia na wypadek przewlekłych chorób, ubezpieczenie bagażu, OC, rezygnacji z udziału w imprezie turystycznej - ubezpieczenia wg. uznania.

Wizy:
Wizy do Etiopii, Sudanu i Egiptu : 150 $


Pomagamy przy:
wykupywaniu dodatkowego ubezpieczenia,
rezerwacji  biletów lotniczych,
formalnościach wizowych i granicznych.

Dokładniej o przygotowaniach pod linkiem http://www.tripafryka.eu/przygotowania.html


Noclegi:
głównie w hotelach klasy turystycznej i na campingach w namiotach.
Posiadamy całe wyposażenie kempingowe.
Link do pełnej listy wyposażenia samochodu tutaj.

Wyżywienie :
Wyżywienie kupujemy na targowiskach, supermarketach i przyrządzamy higienicznie na własnej kuchni, co czyni je bezpiecznym - zdrowym dla wszystkich uczestników. Jemy także w restauracjach smakując regionalnych potraw.
Śniadanie to szwedzki stół + gorące napoje (kawa i herbata).
Lancz to odpoczynek w podróży (ok. południa) połączony z przekąską między posiłkami.
Głównie wtedy korzystamy z regionalnej kuchni.
Obiadokolacja. Przyrządzamy ją i jemy na miejscu noclegowym. To ciepły posiłek + sałatki + kawa lub herbata. Butelkowana schłodzona woda mineralna jest ciągle dostępna.

Pogoda za www.koniecswiata.net:
Na wyżynach i w Addis pogoda przez cały rok jest mniej więcej taka sama. W dzień gorąco, wieczorami i w nocy naprawdę chłodno. Deszcze zdarzają się przez cały rok. Na południu pogoda jest inna, ale bardzo uzależniona od aktualnych warunków. Zawsze natomiast dużo cieplej (goręcej) i bardziej wilgotno. (TM)
Najlepszy okres to wrzesień-maj. Wrzesień to ostatni miesiąc pory deszczowej - doskonały moment, aby podziwiać budzącą się do życia zieleń. Drogi mogą jednak być w tym czasie częściowo nieprzejezdne.Uwagi:
Cały etap jest tak rozplanowany, aby zobaczyć jak najwięcej, będzie to wymagało od uczestników przejechania dużej ilości kilometrów. Samochód jest tak przygotowany, aby podróż była możliwie komfortowa, mamy nadzieję, że krajobrazy także urozmaicą odcinki, które musimy przejechać między poszczególnymi atrakcjami. Noclegi zaplanowaliśmy w tanich hotelach (hostelach) i campingach. Miejsca te gwarantują dostęp do prysznica, ale często są to pokoje wieloosobowe.
Będziemy korzystać z miejscowego wyżywienia, bardzo smacznego i zróżnicowanego, jednak mogącego u niejednej osoby wywołać dolegliwości układu pokarmowego, prosimy o tym pamiętać przy zakupie lekarstw do indywidualnej apteczki.
Nasza wyprawa to podróżowanie specjalnym przygotowanym samochodem, ale jak każdy samochód i nasz może ulec awarii. Dlatego prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość. Jest to po prostu wpisane w charakter wyjazdu.


Sudan: państwo, położone w północno-wschodniej części Afryki nad Morzem Czerwonym, ze stolicą w Chartum. Niepodległoć od Egiptu i Wielkiej Brytanii Sudan uzyskał 1 stycznia 1956. 39 mln ludności. Gęstość zaludnienia wynosi 16 osób/km2. W Sudanie obowiązkowa nauka trwa 8 lat. Religie islam sunnicki 95,5%, chrześcijaństwo 3,5%, animizm 1%. Jest krajem rolniczym. Najważniejszymi roślinami eksportowymi jest bawełna i sorgo. Sudan ma duże zasoby naturalne, nie do końca odkryte, eksportuje tylko ropę naftową. Kraj ten jest 6 razy większy od Polski. Najdłuższą rzeką jest Nil. Najwyższym szczytem jest Deriba Caldera, 3 042 m n.p.m. W Sudanie można zostać ukrzyżowanym. W kraju tym legalne są  śluby martwych.
Etiopia: dawniej Abisynia państwo położone we wschodniej Afryce, ze stolicą w Addis Abeba. Liczba ludności 92 mln. Kraj ten jest 3,6 razy większy od Polski. Niepodległość od Królestwa Włoch uzyskana w 1941 roku. Jeden z najuboższych krajów œświata. W Etiopii mówi się w aż 84 językach. Główne religie - chrześcijaństwo i islam. Etiopia jest dla rastafarian Ziemią Obiecana. Większość Etiopii leży na wyżynach, bądzŸ wzgórzach, wschodnia część kraju jest nizinna. Przez Etiopię przebiegają tzw.
Wielkie Rowy Afrykańskie, czyli granica płyt tektonicznych. W etiopskim kalendarzu jest 13 miesięcy: 12 po 30 dni i ostatni ma 5 lub 6. Nowy rok obchodzony jest 11 września. Zgodnie z tradycją rodzice i dzieci nie mają wspólnego nazwiska. Co roku z powodu niedożywienia umiera 130 tysięcy dzieci. W samym sercu stolicy znajduje się największy w Afryce targ – Addis Abeba Mercato. Życie toczy się głównie na targowiskach. Ludzie handlujš wszystkim, czym się tylko da. Etiopczycy uważają swój kraj za ojczyznę prawdziwej kawy.
Egipt: Liczba ludności 90 mln. Egipt oficjalnie ogłosił niepodległoœć od Wielkiej Brytanii w 1922 roku. Kraj ten jest 3,2 razy większy od Polski. W Egipcie przeważa klimat skrajnie suchy zwrotnikowy. Rolnictwo egipskie nie jest w stanie zaspokoić wewnętrznych potrzeb kraju. Turystyka jest jednym z głównych Ÿzródeł dochodu Egiptu. W Egipcie działają 44 polskie przedsiębiorstwa. Główna religią jest Islam. Starożytni Egipcjanie czcili ponad 1 000 różnych bogów i bogiń. Najważniejszym był bóg słońca Ra. Egipcjanie wymyślili zegar, ustalili rok składajšcy się z 365 dni i 12 miesięcy. 
W starożytnym Egipcie palono żywcem rudowłose osoby. Była to ofiara dla boga Ozyrysa.
TRIPARYKA
o nas, misja
dół panorama
© tripafryka.eu     2017
PLAN WYPRAWY
szczegóły trasy
PRZYGOTOWANIA
dokumenty, zdrowie
ATRAKCJE
opisy miejsc
AKTUALNOŚCI
zadaj pytanie, relacja
dół panorama
ZGŁOSZENIE:

# ZBIERAMY SKŁAD POPRZEZ FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY
# KOLEJNOŚĆ ZGŁOSZEN  DECYDUJE
# SPOTKANIE ORGANIZACYJNE
# PRZYGOTOWANIE DO WYPRAWY I WYJAZD
KONTAKT:
email:
tripafryka@gmail.com

telefon kontaktowy:
+48 607409431
+48 607409631

formularz zgłoszeniowy
Dokładny opis miejsc do zobaczenia pod linkiem...
Koszty: 2000 PLN ok. 800 $