Dookoła Afryki  23.06 - 12.07.2018
ETAP 3
Kapsztad (RPA) - Jahanesburg (RPA)
3 tygodnie: 20 dni
Skład max: 9 osób.

Zaczynamy naszą podróż przez wschodnią Afrykę. Afrykę Parków Narodowych, jezior, wodospadów, afrykańskich plemion, po krajach bardziej cywilizowanych niż w Afryce zachodniej. Ten etap powiedzie nas od Kapsztadu, poprzez Republikę Południowej Afryki do Parku Krugera i Suazi. Piękno natury, historia pierwotnych ludów tego rejonu Zulusów, Najwyższy wodospad Afryki i możliwość zobaczenia "Wielkiej Piątki". Poznajemy, zwiedzamy, robimy długie trekingi, a w Parkach, pstrykamy foty z dachu naszego samochodu.

Plan wyprawy:                                         
1. RPA (23.06.2018) Przelot z Kraju do Kapszatadu. Odpoczynek i wspólna obiadokolacja. Nocleg w Kapsztadzie.

2. RPA (24.06) Wspólny przejazd na Przylądek Dobrej Nadziei, po drodze   wstąpimy do Zatoki Głazów, gdzie można wykupić wycieczkę z przewodnikiem po zatoce (indywidualnie). Po powrocie czas wolny. Można m.in. wjechać na Górę Stołową, odwiedzić Ogród Botaniczny czy pospacerować po nadmorskim bulwarze. Nocleg w Kapsztadzie.

3. RPA (25.06) Wczesnie rano jedziemy na najdalej na południe wysunięty punkt Afryki - Przylądek Igielny. Po pamiątkowych zdjęciach kierujemy się na malowniczą Trase Ogrodów. Po drodze do Mossel Bay - czas na zdjęcia. Wieczór i nocleg w Mossel.

4. RPA (26.06) Od rana zwiedzamy Mossel Bay. Po lanchu kierujemy się na północ, gdzie zwiedzimy wapienną jaskinię Cango z ogromną ilością stalagmitów i stalaktytów oraz malowideł naskalnych. Noc spędzimy w Oudtshoorn.

5. RPA (27.06)  Po śniadaniu zwiedzamy największą fermę strusi, po czym jedziemy do molowniczej miejscowości Knyszna. Spacer po mieście i nad laguną. Przed noclegiem dla chętnych skok na bungee z jednego z najwyższych mostów na świecie Bloukrans. Nocleg w Stormsrivier.

6. RPA (28.06)  Jedziemy na  safari po Parku Narodowym Addo, gdzie oprócz słoni  będziemy mogli zobaczyć lwy, nosorożce, bawoły, antylopy kudu, szakale, oraz wiele innych. Noleg przy Parku Narodowym.

7. i 8. RPA (29. i 30.06) Droga nad Dzikie Wybrzeże. Odpoczynek i nocleg nad Oceanem Indyiskim. Plażowanie, spacery, jazda konna i inne - w zależności od chęci uczestników.

9. RPA (1.07.2018)  Dzień na przejazd do Durbanu. Śniadanie, lunch i obiadokolacja w trasie. Nocleg nad ocenem.

10. RPA (2.07.)  Od rana zwiedzamy Durban - Oceanarium i wiele innych atrakcji miasta. Lanch na mieście, chętni smakują kuchnii indyjskiej. Przejazd pod Park Narodowy Royal Natal. Nocleg przed parkiem.

11. RPA (3.07.) Trekking przez park nad najwyższy (948m) wodospad Tugela Falls. Mamy na to cały dzień. Śpimy ponownie w hostelu przed parkiem lub jeśli nie damy radu śpimy po drodze.

12. RPA (4.07.) Dojeżdżamy do Dumazulu i oglądamy zrekonstruowaną wioskę Zulusów. Dla osób chętnych: pokazy tradycyjnych pieśni i tańców. Śpimy w pobliskim Mabibi Camp.

13. RPA (5.07.) Docieramy ponownie nad Ocean Indyjski, gdzie możemy skorzystać z rejsu łodzią po lagunie pełnej ptaków i hipopotamów. Park wpisany jest na listę UNESCO i obejmuje: plaże, rafy koralowe, mokradła i przybrzeżne lasy. Przejazd do Suazi. Nocleg przy Rezerwacie Mlilwane.

14. Suazi (6.07.) Piesze lub na koniu - zwiedzanie rezerwatu w którym nie ma niebezpiecznych zwierząt. Wieczorem możemy zobaczyć tradycyjny taniec Sazi. Nocleg w Mlilwane Camp.

15. RPA (7.07.) Jedziemy do Parku Krugera. Wspólnie wybieramy opcję objazdu parku. Nocleg w parku.

16. RPA (8.07.) Safari po parku z możliwością zobaczenia "Wielkiej Piątki". Zdjęcia z dachu naszego samochodu/domu. Nocleg na campingu - jest ich kilka, wybierzemy najciekawszy.

17. RPA (9.07.) Przejazd Trasą Panoramiczną wąwozu rzeki Blyde. Postoje na zdjęcia i podziwianie widoków. Nocleg pod Johanesburgiem.

18. RPA (10.07.)
Zwiedznie okolic Johanesburga: Lesedi Cultural Village etnograficzna wioska,  afrykańskimi tradycje, muzyka i tańce szczepów: Zulu, Basotho, Pedi, Xhosa i Ndebele oraz Sterkfontein - jaskinie wapienne.

19. RPA (11.07.)
Dzień rezerwowy do wykorzystania podczas podróży.

20. RPA (12.07.)
Transfer na lotnisko w Johanesburgu.
Etap 3 Kapsztad (RPA) - Suazi - Johanesburg (RPA)
Koszty: 1400 PLN + ok. 800 $

Zadatek: 1400 zł. obejmuje:
* bus, przygotowanie i wyposażenie,
* ubezpieczenie turystyczne,

Składkowe: ok. 800 $. Składamy się na wszystkie wspólne wydatki tj.:
* paliwo, opłaty drogowe i graniczne, noclegi, dokupywane jedzenie, wspólne korzystanie z atrakcji turystycznych (Jaskinia Cango, Farma Strusi, PN Addo, Oceanarium w Durbanie, PN Royals Natal, wioska Zulus, Rezerwat Mlilwane, Park Krugera, atrakcje trasy panoramicznej w RPA, Jaskinia Sterkfontein), itp.
Wysokość składowego uzależnione jest od ilości uczestników wyprawy (składających się).

Zadatek oraz składkowe nie obejmują:
* indywidualne korzystanie z lokalnej gastronomii
* prezentów, pamiątek
* indywidualnych zachcianek, używek
* biletu lotniczego (dolot/odlot)

Przykładowe ceny lotów: (na dwa miesiące przed lotem)
Warszawa - Kapsztad ok. 2000 PLN
Johannesburg - Berlin ok. 1200 PLN

Wyjazd jest planowany na kilka miesięcy przed realizacją wyprawy, dlatego koszty płacone na miejscu i trasa przez Afrykę mogą ulec nieznacznej zmianie - realia afrykańskie. O wszystkich zmianach uczestnicy będa informowani na bieżąco.
Zdrowie (szczepienia i malaria):
W RPA oraz Suazi nie ma wymaganych szczepień oprócz szczepiące na żółtą febrę. W północnej cześci RPA oraz Suazi występuje zagrożenie zachorowania na malarie. Zalecane szczepienia można znaleźć pod linkiem: http://www.medycynatropikalna.pl/kraj/republika-poludniowej-afryki/39
Ubezpieczamy każdego uczestnika w podstawowym zakresie KL + NNW.
Zalecamy dokupienie ubezpieczenia na wypadek przewlekłych chorób, ubezpieczenie bagażu, OC, rezygnacji z udziału w imprezie turystycznej - ubezpieczenia wg. uznania.

Wizy:
Nie ma wymogu wizowego w stosunku do obywateli polskich.


Pomagamy przy:
wykupywaniu dodatkowego ubezpieczenia,
rezerwacji  biletów lotniczych,
formalnościach wizowych i granicznych.

Dokładniej o przygotowaniach pod linkiem http://www.tripafryka.eu/przygotowania.html


Noclegi:
głównie w hotelach klasy turystycznej i na campingach w namiotach.
Posiadamy całe wyposażenie kempingowe.
Link do pełnej listy wyposażenia samochodu tutaj.

Wyżywienie :
Wyżywienie kupujemy na targowiskach, supermarketach i przyrządzamy higienicznie na własnej kuchni, co czyni je bezpiecznym - zdrowym dla wszystkich uczestników. Jemy także w restauracjach smakując regionalnych potraw.
Śniadanie to szwedzki stół + gorące napoje (kawa i herbata).
Lancz to odpoczynek w podróży (ok. południa) połączony z przekąską między posiłkami.
Głównie wtedy korzystamy z regionalnej kuchni.
Obiadokolacja. Przyrządzamy ją i jemy na miejscu noclegowym. To ciepły posiłek + sałatki + kawa lub herbata. Butelkowana schłodzona woda mineralna jest ciągle dostępna.

Pogoda:
W maju rozpoczyna się zima, czyli pora sucha, charakteryzująca się ograniczoną ilością opadów i znacznym ochłodzeniem (na niżej położonych terenach jest cieplej, a na obszarach wyższych chłodniej, w Górach Smoczych w RPA spada śnieg). W czerwcu i w lipcu utrzymuje się pogoda bez opadów, na wybrzeżach jest cieplej a w głębi lądu występują znaczne dobowe różnice temperatur, od 20ºC w dzień, do przymrozków w nocy.


Uwagi:
Cały etap jest tak rozplanowany, aby zobaczyć jak najwięcej, będzie to wymagało od uczestników przejechania dużej ilości kilometrów. Samochód jest tak przygotowany, aby podróż była możliwie komfortowa, mamy nadzieję, że krajobrazy także urozmaicą odcinki, które musimy przejechać między poszczególnymi atrakcjami. Noclegi zaplanowaliśmy w tanich hotelach (hostelach) i campingach. Miejsca te gwarantują dostęp do prysznica, ale często są to pokoje wieloosobowe.
Będziemy korzystać z miejscowego wyżywienia, bardzo smacznego i zróżnicowanego, jednak mogącego u niejednej osoby wywołać dolegliwości układu pokarmowego, prosimy o tym pamiętać przy zakupie lekarstw do indywidualnej apteczki.
Nasza wyprawa to podróżowanie specjalnym przygotowanym samochodem, ale jak każdy samochód i nasz może ulec awarii. Dlatego prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość. Jest to po prostu wpisane w charakter wyjazdu.


RPA: Republika Południowej Afryki - państwo na południowym krańcu Afryki. Państwo podzielone na 9 prowincji. Kraj ten jest najdalej na południe wysuniętym państwem w Afryce, z trzech stron otoczonym przez ocean, linia brzegowa ma ponad 2500 km. Kraj prawie czterokrotnie większy od Polski. Większą cześć RPA zajmuje rozległy płaskowyż. Głębokie doliny rzek dzielą kraj na kilka grup górskich, najwyższe z nich to Góry Smocze. Najwyższym punktem tego pasma jest góra Thabana Ntlenyana 3482 m n.p.m. Na północno-zachodnich obszarach kraju rozciąga się kotlina Kalahari. Na Przylądku Igielnym (port. agulhas = igły), najdalej na południe wysuniętym obszarze Afryki spotykają się Ocean Atlantycki i Ocean Indyjski. RPA posiada kilka stref klimatycznych. Od suchego pustynnego, przez klimat atlantycki na wybrzeżu zachodnim, aż do klimatu podzwrotnikowego.  Między czerwcem i sierpniem, w Górach Smoczych leży śnieg. W lecie temperatury w Kapsztadzie to ok. 30 st. C, w zimie natomiast przeważają chłodne dni z częstym deszczem. W RPA mieszka około 52 mln ludzi. Religia - chrześcijaństwo 78 %. Obowiązuje tu jedenaście języków urzędowych, m.in. język angielski. Walutą RPA jest rand (ZAR). Stolica - Pretoria.

SUAZI: (Ngwane, Swaziland, Królestwo Suazi). Jedno z najmniejszych państw w Afryce i ostatnia na kontynencie monarchia absolutna. Jeden z najuboższych narodów na ziemi rządzony przez jednego z najbogatszych światowych monarchów. Swaziland to kraj wyjątkowy pod wieloma względami. Nazwa kraju pochodzi od plemienia Suazi z grupy Bantu, które zamieszkuje te tereny. Siedzibą parlamentu i króla jest Lobamba. Suazi oferuje dużą różnorodność krajobrazów, od gór wzdłuż granicy z Mozambikiem, przez sawanny na wschodzie, po lasy deszczowe na północnym zachodzie. Główną rzeką płynącą przez ten kraj jest Lusutfu. Stolica państwa, Mbabane, jest drugim co do wielkości miastem Suazi. Klimat - zwrotnikowy, wilgotny. Wyraźnie widoczna jest pora deszczowa. Trwa ona od września do października i od marca do kwietnia. Język urzędowy: suazi, angielski. Wauta Suazi: emalangeni (SZL) lub południowoafrykański rand (ZAR).
TRIPARYKA
o nas, misja
dół panorama
© tripafryka.eu     2017
PLAN WYPRAWY
szczegóły trasy
PRZYGOTOWANIA
dokumenty, zdrowie
ATRAKCJE
opisy miejsc
AKTUALNOŚCI
zadaj pytanie, relacja
dół panorama
ZGŁOSZENIE:

# ZBIERAMY SKŁAD POPRZEZ FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY
# KOLEJNOŚĆ ZGŁOSZEN  DECYDUJE
# SPOTKANIE ORGANIZACYJNE
# PRZYGOTOWANIE DO WYPRAWY I WYJAZD
KONTAKT:
email:
tripafryka@gmail.com

telefon kontaktowy:
+48 607409431
+48 607409631

formularz zgłoszeniowy
Dokładny opis miejsc do zobaczenia pod linkiem...
Koszty:
1400 PLN
+ ok. 800 $